İndikatörler

RSI NEDİR? PARATICA’DA NASIL KULLANILIR?

803 views 10

 (ing. relative strength index) finans piyasaların analizinde kullanılan bir teknik indikatördür. 1978 yılında J. Welles Wilder tarafından geliştirilmiştir ve ilk kez “New Concepts in Technical Trading Systems” isimli kitabında yayınlanmıştır. RSI bir momentum indikatörüdür ve basitçe aşırı alım – aşırı satım sinyalleri üretir. RSI formülü gereği 0-100 arasında bir değer alır. Fiyattaki +/- değişimin türevi RSI’daki değişimle aynıdır.

AMACI:

Fiyatın yükselişindeki ve düşüşündeki dengesizlikleri ve bu dengesizliklerin normalleşme hızını ölçer. Bu ölçüme göre de yatırımcıya al-sat sinyalleri üretir. Piyasadaki en yaygın kullanımı 14 periyodluk bir RSI’ın 30’un altına düştüğünde alış yapmak ve 70’in üzerine çıktığında satış yapmaktır. Alternatif kullanımlar mevcuttur ve alınıp satılan stoğun niteliğine göre optimizasyon yapılabilir.

KULLANIMI:

  • Birden fazla kullanım metodu olmakla beraber, en temel kullanımı 14 peridoyluk bir RSI’ın 70 değerinden daha büyük bir değer aldığında satış yapmak 30 değerinden daha küçük bir değer aldığında ise alış yapmaktır. Bu kullanımın ana fikri alım ya da satım trendinin anormal düzeylerde olduğu ve yakında sonlanmaya başlayacağıdır. Bu metot popüler olmakla birlikte piyasa trendlerinin güçlü olduğu dönemlerde tehlikelidir.
  • Herhangi bir geriye dönüş sinyali almadan counter-trend işlemlere girmek çok büyük kayıplarla sonuçlanabilir. Bunun önüne geçmek ve hatalı sinyalleri ayıklamak için genellikle ana trendin sonlandığını teyit eden bir fiyat hareketi ya da destekleyici bir teknik gösterge kullanılır. Örneğin RSI 30 seviyesinin altında direkt alım yapmak yerine bu seviyelerde gerçekleşen ilk yükseliş barından sonra alım yapmak ya da RSI’ın yeniden 30 seviyesinin üzerine çıkmasını bekleyerek alım yapmak hata sinyallerini ayıklamak için kullanılabilecek yöntemlerden bazılarıdır.
1 saatlik grafikte RSI kullanım örneği

1 saatlik grafikte RSI kullanım örneği

PARATICADAKİ KULLANIMI: 

RSI indikatörünü stratejinize eklemek için “Bot Ayarları” menüsünde bulunan “Strateji Tasarımcısı (Alış)” ve “Strateji Tasarımcısı (Satış)” panellerini kullanarak aşağıda yer alan kuralları ekleyebilirsiniz. 

Aşağıda verilen kurallar, RSI indikatörünün 1 saatlik zaman diliminde bulunan en son açık barı kontrol ederek RSI değerinin 30’un altında olması durumunda alış pozisyonuna geçer.

RSI 1H Paratica Alis Stratejisi Tasarımı

RSI 1H Paratica Alis Stratejisi Tasarımı

Eğer bu değer 70’in üstünde ise o anda açık olan pozisyonlar kapatılır.. 

RSI 1H Paratica Satis Stratejisi Tasarımı

RSI 1H Paratica Satis Stratejisi Tasarımı

 

Yardımcı oldu mu?