İndikatörler

MavilimW NEDİR? PARATICA’DA NASIL KULLANILIR?

271 views 1

MavilimW, fibonacci sayıları kullanılarak periyodları belirlenen ağırlıklı hareketli ortalama kombinasyonlarının iç içe giydirilerek (smoothing) bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş trend takip indikatörüdür. Alış fiyatı MavilimW indikatörünün üzerinde iken, destek gibi davranır. Alış fiyatı MavilimW indikatörünü aşağı kırdığında ise direnç görevi görmektedir. Dezavantaj olarak satış için geç kalabilmektedir. Bunun için ise Trailing Stop Loss aktif ederek bu indikatör ile kullanabilirisiniz.

İndikatörün geliştiricisi Kıvanç Özbilgiç tarafından TradingView üzerinden açık kaynaklı olarak paylaşılmıştır. Kıvanç Özbilgiç tarafından paylaşılan MavilimW tanıtımı ve pinescript koduna https://www.tradingview.com/script/IAssyObN-MavilimW/ adresi üzerinden ulaşılabilmektedir.

İndikatörün oluşturulması esnasında smoothing yönteminin uygulanması ile geleneksel hareketli ortalama sinyallerine göre daha belirgin ve güvenli sinyaller üretebilmektedir.

Kullanımı:

*MalilimW Grafikte Kullanım Örneği*

*MalilimW Grafikte Kullanım Örneği*

 

Paratica’daki Kullanımı:

Temel kullanım mantığı, Fiyat MavilimW indikatörünü aşağı keserse sat – yukarı keserse al üzerine kurgulanmıştır.  Paratica da saatlik periyotlarda MavilimW indikatörünü kullanarak bu mantığa uygun şekilde kural gruplarını aşağıdaki şekilde oluşturabiliriz:

Kırılım – Alış Kuralı

Kırılım – Satış Kuralı

MavilimW indikatörünün kırmızı renkte olduğu aralıklar düşüş trendini göstermekteyken, mavi olduğu aralıklar ise yükseliş trendini temsil etmektedir.

*Trend Takibi Örneği*

*Trend Takibi Örneği*

 

Yükseliş Trendi

Yükseliş Trendi

 

Düşüş Trendi

Düşüş Trendi

Yardımcı oldu mu?