İndikatörler

DONCHIAN NEDİR? PARATICA’DA NASIL KULLANILIR?

82 views 0

Donchian kanalı, Richard Donchian tarafından geliştirilen piyasa ticaretinde kullanılan bir göstergedir. Son ‘n’ dönemin en yüksek ve en düşük verilerini kullanarak hesaplanan değerlerle oluşturulur. Alt Band ve Üst Band arasındaki alan, seçilen döneme ait kanalı temsil etmektedir.

AMACI:

Donchian Kanalları (Donchain Channel) piyasanın oynaklığını ölçmek için kullanılır. Bollinger Bantları gibi şeritli bir göstergedir. Bir piyasanın dalgalanmasını ölçmekle birlikte Donchian Kanalları öncelikle fiyat Üst veya Alt Banda ulaştığında potansiyel kesintileri veya aşırı alım / aşırı satım koşullarını belirlemek için kullanılır. Bu örnekler olası alım satım sinyallerini gösterir.

Donchian Channel indikatörü geçmiş fiyat hareketlerinden hesaplanarak geleceğe yönelik fiyat analizi yapmamızı sağlamaktadır. Fiyatların tepkisini ölçen kanallara sahip olduğu için bir nevi volatilite ölçen indikatörler arasında gösterilmektedir.

Kullanımı:

4 Saatlik Grafikte Donchian Kullanım Örneği

*4 Saatlik Grafikte Donchian Kullanım Örneği*

PARATICADAKİ KULLANIMI: 

Donchain indikatörünü stratejinize eklemek için “Bot Ayarları” menüsünde bulunan “Strateji Tasarımcısı (Alış)” ve “Strateji Tasarımcısı (Satış)” panellerini kullanarak aşağıda yer alan kuralları ekleyebilirsiniz.

Aşağıda verilen kural, Ask-Alış(Anlık Fiyat) fiyatının, Donchain(20) Alt Band seviyesine inmesiyle alış sinyali elde edilir.

*Donchian Alış Kuralı örneği*

*Donchian Alış Kuralı örneği*

 

Aşağıda verilen kural, Ask-Alış(Anlık Fiyat) fiyatının, Donchain(20) Üst Band seviyesine çıkmasıyla satış sinyali elde edilir.

*Donchian Satış Kuralı örneği*

*Donchian Satış Kuralı örneği*

 

 

Yardımcı oldu mu?