İndikatörler

BOLLINGER BAND%B NEDİR? PARATICA’DA NASIL KULLANILIR?

156 views 0

Bollinger Bantları %B

Bollinger Bantları %B, standart Bollinger Bantları göstergesinden türetilen bir göstergedir. Bollinger Bantları, bir varlığın fiyatına göre çizilen üç satırlık bir bant oluşturan bir volatilite göstergedir. Orta Bant genellikle 20 Günlük Basit Hareketli Ortalamadır. Üst ve Alt Bantlar tipik olarak SMA’nın (Orta bant) üstünde ve altında 2 standart sapmadır. %B göstergesi, fiyatın bantlara göre nerede olduğunu ölçmek veya gösterme için kullanılır. %B eğilimleri işlem sinyallerini belirlemede yararlı olabilir.  (https://tr.tradingview.com/scripts/bollingerbandspercentbandwidth/)

Hesaplama

%B = (Anlık Fiyat – Alt Bant) / (Üst Bant – Alt Bant)

Kullanımı:

Sinyaller – Aşırı Alış – Aşırı Satış

%B indikatörü grafik üzerindeki aşırı alış – aşırı satış durumlarını tespit etmek için kullanılabilir. İndikatörün kulanımında aşırı alım-satım sinyallerinin ne zaman inceleneceği önem taşımaktadır. Birçok momentum osilatöründe de olduğu gibi, en doğru inceleme yöntemlerinden biri, orta vadeli trend olumlu/yukarı yönlü iken kısa vadeli aşırı satış durumlarını gözlemlemek veya orta vadeli trend olumsuz/aşağı yönlü iken kısa vadeli aşırı alım durumlarını gözlemlemek olacaktır. Başka bir deyişle, büyük ölçekkli trendlerin yönlerinden oluşabilecek fırsatları değerlendirmek daha doğru olacaktır. Aşırı alış-satış sinyallerini incelerken daha geniş perspektiften trendlerin belirlenmesi gerekmektedir.

Özetle, %B indikatörü büyük trendin yönü olumluyken 0’ın altına inip tekrar çıkış yaptığında alış, büyük trendin yönü olumsuz iken 1’in üzerine çıkıp düştüğünde ise satış sinyalleri üretmektedir.

Trend Kontrolü

%B indikatörünün yüksek periyotlarda üst üste belirli bir değerin üstünde veya altında olması durumuna göre trend kontrolü de yapılabilmektedir. Değerler parite bazlı değişiklik gösterebilecek olmakla birlikte, olumlu trend için 0.8 değeri ve üzeri, olumsuz trend için 0.2 ve altı kabul görebilir.

Paratica’daki Kullanımı

Paratica’da %B indikatörünü yukarıda anlatmış olduğumuz mantıklarda kullanarak botunuzun otomatik olarak kontrolleri gerçekleştirip sizin için alım-satım yapmasını sağlayabilirsiniz.

Olumlu Trend – %B Kırılımı

Alış Stratejinize Ekleyebileceğiniz %B Kuralı

 

Olumsuz Trend – %B Kırılımı

Satış Stratejinize Ekleyebileceğiniz %B Kuralı

 

Olumlu Trend Kontrolü

%B ile Yükselen Trend Kontrolü

 

%B ile Düşen Trend Kontrolü

 

 

Yardımcı oldu mu?