Hesap Ayarları

2FA Güvenlik Ayarları

385 views 1

2FA iki faktörlü kimlik doğrulama anlamına gelir ve kullanıcılar için Paratica girişlerinde ilave güvenlik önlemi sağlamaktadır. Akıllı telefonlara yüklenen kimlik doğrulama uygulaması ile kullanılabilmektedir. En çok kullanılan kimlik doğrulama uygulaması Google Authenticator’dir. Paratica olarak da, Google Authenticator kullanmanızı öneririz.

Paratica üzerinde Hesabım/2FA Güvenlik menüsüne tıklayarak Paratica 2FA Güvenlik sayfasını açabilirsiniz

Paratica 2FA Ayarları

Paratica 2FA Ayarları

Sayfada “2FA Güvenliğini Aktif Et”  dediğinizde size Google Authenticator için Apple Store veya Play Store indirme kısayoluna erişebilirsiniz.

Öncelikle telefonunuzun markasına göre Apple Store veya Play Store üzerinden uygulamayı telefonunuza indirmelisiniz.

Uygulamayı indirdikten sonra yine Paratica üzerinde Next butonuna basarak diğer sayfaya geçmelisiniz. Next tuşuna bastığınızda telefonunuzdaki Google Authenticator uygulaması ile hesabınızı birbirine senkronize edebileceğiniz bir QR kodu veya kodda sorun yaşarsanız kullanacağınız 16 basamaklı  bir kod çıkacaktır.

Telefonunuzdaki Google Authenticator uygulamasını açıp kırmızı + butonuna bastığınızda aşağıdaki gibi “Barkod tarayın” veya “Sağlanan bir anahtarı girin” seçeneği çıkmaktadır.

“Barkod tarafın” seçip Paratica 2FA Güvenlik sayfasındaki barkod tarandığında Google Authenticator uygulamanıza yeni kodun otomatik olarak geldiğini göreceksiniz.

Paratica üzerinde de Next dediğinizde  “Lütfen bu anahtarı bir kağıda kaydedin. Bu Anahtar, telefon kaybı durumunda Google Authentication kurtarmanıza olanak sağlar.” uyarısı alacaksınız.

Next butonuna bastıktan sonra çıkan ekranda Paratica giriş şifrenizi ve  Google Authenticator uygulamanızdaki aktif kodu girmelisiniz.

“Submit” dediğinizde Paratica hesabınız için artık 2FA aktif etmiş olursunuz. Artık her Paratica girişinizde kullanıcı adı şifre girdikten sonra sizden 2FA güvenlik kodunu da aşağıdaki şekilde girmeniz istenecektir.

Eğer 2FA kullanmak istemezseniz “2FA Güvenliğini Kapat” diyerek pasif hale getirebilirsiniz.

“2FA Güvenliğini Kapat” butonuna bastığınızda izleyeceğiniz adımlar karşınıza çıkmaktadır.

Next dediğinizde Paratica giriş şifreniz ve aktif olan Google Authenticator kodunuzu girmeniz gerekmektedir. Bilgileri girdikten sonra “Submit” butonuna bastığınızda 2FA Güvenlik hesabınızı pasif hale getirmiş olursunuz ve  Paratica girişlerinde sizden 2FA Güvenlik kodu girmeniz istenmez.

Was this helpful?