Genel Sorular

Uzmanların “Başarı Oranı” ve “Karlılık” Puanları Tam Olarak Neyi İfade Ediyor?

Uzmanlar sayfasındaki “Başarı Oranı” son 10 günde karlı sonuçlanan sanal pozisyonların yine son 10 günde kapanan tüm sanal pozisyonlara oranını ifade etmektedir.

“Karlılık” ise yine son 10 gündeki sanal pozisyonların alt alta matematiksel toplamını ifade etmektedir.

Bende Gözüken İşlem Uzmanda Gözükmüyor ya da Uzmanda Gözüken İşlem Bende Gözükmüyor. Bunun Sebebi Nedir?

Otomatik trade yapabilmeniz için Paratica bir strateji setine ihtiyaç duymakta. Yani bir stratejiniz yoksa Paratica üzerinde Auto Trade yapamazsınız. Bunu kendiniz yapmayıp başarılı gördüğünüz ve paratica üzerinde uzman statüsünde olan sizin gibi diğer kullanıcıların ayar setlerini kopyalayarak edinebilirsiniz. Uzman takip ettiğinizde onun ayar setini kopyalayıp BAĞIMSIZ sisteminiz ile Auto Trade yaparsınız.

Uzman sayfasında gördüğünüz SANAL işlemler uzmanların stratejilerinin başarılı olup olmadığını göstermek amacıyla oluşturulmuş bir simülasyon ve tamamen bağımsız çalışır.

Uzman sanal işlemleri ile sizin işlemler neden farklı olur. Sonuçta onun pozisyonlarına girmeseniz bile benzer bir strateji setine sahipsiniz. Sebebi şunlar olabilir;

1- Paratica’nın temel kurallarından biri bir parite için açık bir pozisyon varsa aynı pariteden yeni pozisyon açma şeklinde. Buna göre uzman sanalında daha önceden açılmış aynı paritede pozisyon olabilir. O paritede ilgili strateji setine göre tekrar fırsat olsa da girmez. Ancak sizin ayar setiniz de aynı anda fırsat görebilir ve sizin hesabınız müsaitse işleme girer

2- Uzmandan bağımsız olarak belirlediğiniz Portföy Ayarları ile bazı paritelerin seçimini kaldırmış olabilirsiniz. Bu durumda da işleme kapalı olan paritelerde işlem açmayacaktır.

3- Bütçe ayarlarınızda belirlediğiniz eş zamanlı işlem sayısını aştığınızda yeni işlem açmayacaktır

Bazı Pozisyonlar Belirlediğim Bütçe Ayarlarından Farklı Olarak Düşük Miktarlı Oluyor. Nedeni ne Olabilir?

Paratica üzerinde belirlediğiniz bütçe ayarları ile eş zamanlı pozisyon sayısını da belirlemektesiniz. Paratica belirlediğiniz eş zamanlı pozisyon sayısını aşmamak kaydıyla her işlem için belirlediğiniz miktardan daha az miktarda bakiye kaldığında o bakiyeyi değerlendirir. Bu durumda diğer pozisyonlardan farklı bir miktarda alım gerçekleşebilir.

Örneğin bütçe ayarlamanız eş zamanlı pozisyon sayısı olarak 5 ayarlı ve toplam bütçeniz 1 BTC. Bunun 0.1 BTC si bir altcoinde ise Paratica 0.2 BTC lik işlemler açacak ve 5. işlem için 0.1 BTC bakiye kalacak. Bu durumda Paratica kalan 0.1 BTC için 5. işlemi açacaktır.

Pozisyonumu Borsa Hesabımdan Manuel Kapattım Ancak Bildirimler Gelmeye Devam Ediyor. Neden?

Öncelikle borsanız tarafında Paratica ile aldığınız pozisyonlara manuel müdahale etmenizi tavsiye etmediğimizi ve bundan kaynaklı iletişim problemlerinden sorumlu olmadığımızı belirtmek isteriz. Bunun yerine stratejinizi revize edebilirsiniz.

Pozisyonunuzu borsanızda manuel kapattığınızda bunu borsanız Paratica’ya bildirmez. Çıkış olduğunun bilinmesi fiyatın pozisyon için gönderilen stop seviyesine gelmesi durumuna kadar sürebilir. Bu durumda Paratica pozisyon ile ilgili stop yükseltme bildirimleri göndermeye devam edebilir. Bu durumda bildirimlerin hatalı geldiği veya sistemde bir sorun olduğu düşünülmemelidir. Borsanız ile kurulan iletişim kurgusuna göre bu süreç normaldir.

Borsa Hesabımın Gerçek İşlem Sonuçları İle Paratica Raporum Arasında Farklılıklar Olabiliyor. Bunun Nedeni Nedir?

Paratica, borsanız ile yine borsanızın koyduğu iletişim kurallarına sadık kalarak haberleşebilir. Borsanız bu iletişimin tesisi için sorgu sıklığı, sorgu türü ve izinler gibi kuralları işletir.

Paratica üzerinde belirlediğiniz “Emir Yapılandırması” kurallarına göre alım satım emirleri borsanıza iletilmektedir. Emir tipi Limit Order olduğunda belirli fiyattan alım veya belirli fiyattan satım emri gönderileceğinden fiyat farkları beklenmemektedir. Ancak market emirlerinde fiyat farkları olması normaldir.

Size gelen bildirimler ve raporlamalara yansıyanlar Paratica tarafından gönderilen emirlerin bilgileridir. Yani bir çıkış bildirimindeki değerler borsanıza gönderilen emrin değerleridir. Gerçekte borsanız tarafında gerçekleşen çıkış değeri değildir.

Borsanıza market order ile gönderilen emirlerde Paratica raporunda ve telegram bildiriminde tek bir fiyat görürsünüz. Bu emrin gönderildiği fiyattır. Ancak borsanız tarafında birden farklı fiyattan emir gerçekleşebilir.

Bir diğer neden de borsa tarafında işlemlere manuel müdahale edilmesi veya anlık saniyelik fiyat değişimlerinde (stop patlatma tabir edilen durumlar gibi durumlar) borsanız tarafında gerçekleşen işlemlerden iletişim kurallarından dolayı Paratica hemen haberdar olamayabilir. Haberdar olduğunda da borsanız tarafından anki güncel fiyatı verilir. Bu durumda gerçek işlem ile raporlara ve bildirimlere yansıyan farklı olabilir.

Çok takipçili uzman stratejilerinde de market order emri ile yüklü miktarlarda alımlar olabilmektedir. Bu durumda da gönderilen emirler ile gerçekleşen emirler arasında farklar olabilmektedir. Bu da fiyat farklarına yansımaktadır.

Not : Unutulmamalıdır ki nadir de olsa  borsa kaynaklı veya sunucu kaynaklı olarak haberleşmede aksamalar olabilmektedir. Bu tarz durumlar Paratica tarafında hızlıca tespit edilmekte ve müdahale edilmektedir.

Limit Order Bildirimi Geldi Ancak Borsa Hesabımda Neden Bir Alım Gerçekleşmedi?

Paratica üzerindeki “Emir Yapılandırması” ekranında emir tipi ve emrin ne kadar süre geçerli kalması gerektiğini kullanıcılar olarak siz belirlemektesiniz. Limit Order emri için örneğin 15 dk lık bir süre tanımlamış ve bu sürede satılmadığında emir iptal olsun demişseniz ilgili sürede gönderilen emir gerçekleşmediğinde iptal edilir. Bu durumda alım gerçekleşmemiş olacaktır.

Limit Emirlerindeki “Pending Open” İle “Open” Arasındaki Fark Nedir?

Limit emirlerinde borsanıza emir gönderildiğinde raporlara “Pending Open” olarak yansır. Bu durum emrin gönderildiğini ancak henüz gerçekleşti bilgisinin alınmadığını göstermektedir. Emrin gerçekleştiği bilgisi geldiğinde ise durum “Open” olarak güncellenmektedir.

Paratica Tarafından Gönderilen Stop Emri Neden Gerçekleşmemiş Olabilir?

Bunun üç sebebi olabilir. Birincisi gönderilen emri (Bildirimin gelmesi emrin kesin olarak borsanıza iletildiğini gösterir ) borsanız herhangi bir sebepten dolayı işlememiş olabilir. Bu durumda fiyat belirtilen stop noktasına geldiğinde Paratica satışın gerçekleşip gerçekleşmediği ile ilgili otomatik kontrol sorgusu gönderir ve satış gerçekleşmediği bilgisi geldiğinde güncel fiyattan market emri gönderir.

İkincisi ani fiyat değişimlerinde stop emirleri borsanızda gerçekleşemeden kalabilir. Bu durumda Paratica yukarıda belirttiğimiz şekilde yine devreye girer.

Üçüncüsü de limit emri olarak borsanızda kaydedilebilen SL emirleri kısmen gerçekleştikten sonra fiyat değişimi olduğunda borsanız tarafından iptal edilebilmesi durumudur. Bu durumda satılamayan miktar savunmasız bir şekilde kalabilir. Bu durumlar için borsa hesabınızı arada kontrol etmeniz faydalı olabilir.

Yatırım İçin Tuttuğum Coinleri Paratica Yanlışlıkla Satar Mı?

Normal şartlarda Paratica elinizdeki bir altcoine işlem yapmamaktadır. Ancak borsalar sizin yatırım amaçlı aldığınız ve bot tarafından alınan altcoinleri herhangi bir ayrıştırmaya gitmeden bir arada tutmaktadır.

Paratica tarafında borsaya gönderilen satış emirlerinin herhangi bir nedenle gerçekleşmemesi durumu için bir önlem bulunmaktadır ve bu önlem sayesinde de satış gerçekleşmektedir. Ancak bu kontrol yine alınan miktar üzerinden yapılabildiğinden Paratica sizin yatırım için aldığınız altcoin miktarından dolayı satışın gerçekleşmediğini düşünerek tekrar bir satış verebilir.

Bu tarz durumlar için “Portföy Yönetimi” başlığı altından elinizde yatırım amaçlı tuttuğunuz altcoinlerin seçimini kaldırarak işlem yapılmasını önleyebilirsiniz.

İşlemlere Başlayabilmek İçin Elimde BTC mi Olması Gerekiyor? Paratica Elimdeki Altcoinleri Kendisi Çevirir Mi?

Paratica üzerinde BTC, BNB, ETH ve USDT paritelerinde işlemler yapabilmektesiniz. Paratica’nın işlem yapabilmesi için bu paritelerde blokesiz boşta paranın olması gerekmektedir.

Sizin daha önce almış olduğunuz altcoinler varsa Paratica bunlara ellemez ve işlem için satmaz. Bu nedenle işlem yapmak istediğiniz pariteye kendiniz çevirmelisiniz.

İşlem Komisyonları İçin Elimde Neden Bir Miktar BNB Tutmam İsteniyor?

Bildiğiniz gibi Binance borsanızda BNB ile işlem komisyonu ödemek oldukça avantajlıdır. Botunuz çok sayıda işleme girdiğinde ödenilen komisyonun da önemi artmaktadır.

Bir diğer neden ise komisyonlar BNB olarak alınamadığında altcoinden kesilmektedir. Stratejiye uygun olarak alım veya satım fırsatı olduğunda alınan veya satılan altcoinlerin sayısı azalacağından miktar bilgisi ile gönderilen emirler arada hataya düşmekte ve gerçekleşememektedir.

Pozisyona Giriş Saati İle Stop Olma Saati Neredeyse Aynı. Bu Nasıl Oluyor?

Strateji tasarımınızda Zarar Durdur tanımlı ise Paratica pozisyon ile birlikte tanımladığınız stop emrini de borsanıza bildirir. Bu durumda alım ile stop emrinin sisteme giriş saatleri birbirine çok yakın olur. Hatta arada saniye farkı olur sadece. Pozisyona girdikten sonra ilgili paritede bir düşüş yaşandıysa ve pozisyon tanımlanan stop seviyesinde stop olduysa borsanız stop olma zamanı olarak emrin girildiği zamanı gösterir. Yani alım zamanı ile saniye farkı olan zamanı. Bu durumda pozisyon günler sonra stop olsa bile siz 1-2 sn de stop oldu şeklinde yorumlayabilirsiniz. Bu borsanızın pozisyonunuzu gösterim şekli ile ilgili bir durumdur.

Resimde gördüğünüz örnek pozisyon aslında 8 saat 43 dakika sürmüş bir pozisyon.  Ancak ilgili borsa emrin girildiği zamanı çıkış zamanı gibi göstermektedir.

Paratica 1broker Benzeri Bir Sistem Mi?

Paratica ile 1broker iş modeli birbiri ile tamamen farklıdır.

 • Paratica’da paranız borsanızda durur. Kontrolü sizdedir. 1broker gibi  borsa dışı bir yapıya göndermezsiniz.
 • Paratica üzerinde kendi algoritmanızı tasarlayabilirsiniz.
 • Paratica üzerinde uzman takip ettiğinizde o uzmanların stratejilerini kopyalamış ve yine kendi kişisel ayarlarınız ile bağımsız auto trade sisteminize sahip olursunuz. 1broker üzerinde tanımadığınız kişilere farklı piyasalarda değerlendirilmesi için paranızı emanet edersiniz.
 • Paratica’da copy strateji yaparsınız ve kontrol sizde olur. 1broker iş modelinde ise copy trade yapılır

API Anahtarı Nedir?

API (Application Programming Interface), bir uygulamadaki işlemlerin yine o uygulamanın koyduğu kurallara bağlı kalmak suretiyle  başka bir uygulama üzerinden de yapılabilmesini sağlayan bir yapıdır.

Paratica da borsaların güvenli API yapısını kullanarak bu iletişimi sağlayabilmektedir.

API anahtarını nasıl tanımlayacağınız ve nelere dikkat etmeniz gerektiği API Tanımlama sayfasında detaylı olarak anlatılmaktadır.

API Tanımlamak Güvenli Midir?

Binance API tanımlarken tüm yetkileri ayarlamanıza olanak sağlar. Dilerseniz bu API sadece belirli IP’den gelen isteklere cevap verecek şekilde özelleştirilebilir. Siz özellikle yetki vermediğiniz sürece tanımladığınız API’yi kullanan hiç kimse hesabınızdaki paranızı alamaz.

Botu Kullanabilmem İçin Ne Kadar Sermayem Olmalı?

Botu kullanmak için herhangi bir alt bütçe kısıtlaması bulunmamaktadır. Toplam bütçeniz borsanızın koyduğu alt işlem sınırı(Genelde borsalar min 0.001 BTC ye kadar işlem izni vermektedir.) tutarı kadar olsa bile Paratica üzerinde yönetebilirsiniz.

Ancak Paratica Başlangıç Planı Paketi (1 BTC Maksimum Fon Büyüklüğü) kullanıyor ve fonunuz örneğin 2 BTC ise sadece 1BTC lik kısmı ile işlemlere girebilirsiniz.

Paratica Nedir?

Paratica şu anda kripto paralar üzerinde çalışan ve kendi trade stratejinizi(algoritmanızı) tek satır kod yazmadan oluşturabileceğiniz esnek ve kullanıcı dostu bir platformdur.

Daha detaylı bilgi için Paratica Nedir? bilgilendirme sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ben Zaten Kendim Manuel Trade Yapıyorum. Neden Paratica Kullanayım?

 • Paratica ile kullandığınız trade stratejilerinizin tamamını tek satır kod yazmadan algoritmaya kolaylıkla dökebilirsiniz. Birden çok alım satım stratejiniz varsa bile tamamını tek ekranda tasarlayabilirsiniz ve aynı anda çalıştırabilirsiniz.
 • Siz uyurken veya arkadaşlarınızla eğlenirken emir eriniz olur ve sizin için sizin stratejinizi eksiksiz bir şekilde işletmek için çalışır.
 • Paraticada duygulara yer yoktur. Sizin koymuş olduğunuz kuralları eksiksiz işletir ve dışına çıkmaz.
 • 7/24 pozisyon takibi yapar ve stratejinize göre veya takip eden stop ayarlarınıza göre yine sizin koyduğunuz kurallar ile çıkış yapar.
 • Yaptığı her işlemi size mesaj olarak telegram üzerinden gönderir ve bilgilendirir.
 • Sizi risklerden koruyan bir çok özelliğe sahiptir.

Kısacası Paratica sayesinde daha düzenli, daha kararlı bir trade yönetimi yaparsınız. üstelik iş hayatından, sosyal hayattan ve piyasadan kopmadan.

Bilgisayarımın Açık Kalmasına Gerek Var Mı?

Hayır yok. Paratica web üzerinde çalışan bir proje ve çalışmak için bilgisayarınız veya cep telefonunuza ihtiyaç duymaz. Siz gerekli ayarlamaları bu cihazlarınızdan yaptıktan sonra 7/24 bağımsız çalışır.

Fiyatlandırma Nasıl?

Öncelikle Paraticayı 7 gün ücretsiz kullanabilirsiniz. Bunun dışında istediğiniz zaman paket satın alabilirsiniz.

Fiyatlandırmaları görmek için tıklayabilirsiniz.

Ayrıca Üyelik Satın Alma ve Fiyatlandırma sayfamızdan da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kullanım Sürem Dolmadan Yeni Üyelik Satın Alabilir Miyim?

Üyelik satın almak için deneme sürenizin veya daha önce aldığınız üyelik sürenizin dolmasını beklemeniz gerekmez. Hatta üyelik süresi dolduğunda Paratica mevcut pozisyonların takibini bırakacağından önceden üyelik satın almanız daha sağlıklı olacaktır.

Yeni bir üyelik satın aldığınızda eski üyeliğinizden kalan kullanım süreniz (deneme süresinde dahi olsanız) yeni üyeliğinize eklenir ve kaybınız olmaz.

Geçmiş Uzman Sanal Pozisyonlarına Giriş Yapar Mı?

Paraticada uzman takip ettiğinizde uzmanın pozisyonlarını değil kullandığı stratejiyi kopyalamış olursunuz. Bu nedenle uzman sayfasındaki sanal pozisyonlara değil kopyalayıp kullandığınız stratejinize uygun anlık pozisyonlara girersiniz.  Sizin stratejinize uygun pozisyon oluşur ve kullanılan grafik zamanına bağlı olarak kısa süre içerisinde kaybolabilir.  Dolayısıyla uzman sanallarında gördüğünüz geçmiş işlemler ile ve anlık işlemler ile bir bağlantınız bulunmamaktadır.

Birden Fazla Uzman Takip Edebiliyor Muyum?

Paraticada tek uzman takibi yapabilirsiniz. Birden çok uzman takibi yapmanız mevcut kripto para borsalarının çalışma mantığından dolayı karmaşaya ve hatalı işlemlere sebebiyet vereceğinden kullanıma açılmamaktadır.

Not: Eğer uzman takibi yapmaz kendiniz bir strateji kurgusu yaparsanız ve kendi stratejinizi kullanmak isterseniz her pariteye ayrı strateji oluşturabilirsiniz.

İşlemlerimi Borsa Hesabımdan Manuel Kapattığımda Paratica’ya Ne Zaman Yansır?

Öncelikle borsanız tarafında Paratica ile aldığınız pozisyonlara manuel müdahale etmenizi tavsiye etmediğimizi ve bundan kaynaklı iletişim problemlerinden sorumlu olmadığımızı belirtmek isteriz. Bunun yerine stratejinizi revize edebilirsiniz.

Pozisyonunuzu borsanızda manuel kapattığınızda bunu borsanız Paratica’ya bildirmez. Çıkış olduğunun bilinmesi fiyatın pozisyon için gönderilen stop seviyesine gelmesi durumuna kadar sürebilir. Bu durumda Paratica pozisyon ile ilgili stop yükseltme bildirimleri göndermeye devam edebilir. Bu durumda bildirimlerin hatalı geldiği veya sistemde bir sorun olduğu düşünülmemelidir. Borsanız ile kurulan iletişim kurgusuna göre bu süreç normaldir.

Uzman Değiştirirsem Eski Pozisyonlarım Yeni Ayarlarıma Göre mi Devam Eder?

Uzman değiştirdiğinizde pozisyonlarınız genel olarak eski stratejinize göre devam eder. Ancak pozisyon bazlı ayarları pozisyonda girişten sonra bir hareket olduğunda kaydetmekteyiz. Yani pozisyonda siz uzman değiştirene kadar herhangi bir bildirim, stop yükseltme hareketi (TP ve TSL gibi) vb olmadıysa o ayarlar onun için kaydedilmez ve yeni uzman ayarları ile işleme devam eder. Hareket görmüş pozisyonlar ise eski ayarlar ile kapanana kadar devam eder. Ayrıca eski stratejide strateji ile çıkış yok ve yeni uzman stratejisinde strateji ile çıkış tanımlı ise yine yeni uzman çıkış stratejisi ile pozisyondan çıkabilir.

Üye Oldum Ancak ne Yapacağımı Bilmiyorum. Nereden Başlamalıyım?

www.paratica.com ile Auto Trade e kolayca geçiş yapabilirsiniz. İsterseniz başarılı bir uzman stratejisini kopyalayın isterseniz tek satır kod yazmadan kendi trade stratejinizi (algoritmanızı) oluşturun.

Detaylar için “Hızlı Başlangıç” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Paratica’da Paketimi Yükseltebilir Miyim?

Paket yükseltme işlemi için [email protected] ‘ a istediğiniz paketi belirten bir mail atmanız gerekmektedir. Ekibimiz tarafından en kısa sürede size dönüş yapılacaktır

Deneme Sürümü Sınırsız Mı?

 • Paratica’ya üye olduğunuz tarihten itibaren 7 gün ücretsiz olarak kullanabileceğiniz deneme süreniz başlamaktadır. (Hesap → Premium Geçmişi menüsünden durumunuzu görüntüleyebilirsiniz.)

 • Deneme süresince günlük 5 pozisyon limitiniz olur.

 • Deneme hesabından BTC ve USDT pariteleri üzerinden alım-satım

  yapabilirsiniz.

 • Deneme süreniz bittiğinde Paratica işlemlerinizi takip etmeyi bırakır.

  Bu yüzden süreniz dolmadan paket almanızı tavsiye etmekteyiz.

 • https://www.paratica.com/AutoTrade/Pricing/Binance linki üzerinden

  paketlerimizi inceleyip satın alabilirsiniz.

Nasıl Uzman Olabilirim?

Paratica kullanıcıların kendi otomatik alım-satım botlarını oluşturabildikleri sosyal trading platformudur. Paratica‘nın en önemli yapı taşlarından biri, Paratica topluluğunda takipçileri ile stratejilerini paylaşan uzmanlardır. Kendi stratejisini kullanan herhangi bir Paratica kullanıcısı Uzman olabilir. Uzman olmak için, Paratica Uzmanlar sayfasındaki  ‘Uzman Başvurusu Yap’ butonu üzerinden gereken bilgileri sağlayarak başvurunuzu yayınlayabilirsiniz.

Başvuru yaparken stratejinizle ilgili, Çıkış Stratejisi, Stop Loss, Trailing Stop gibi çıkış yöntemleri ile ilgili detayları vermeyi unutmayınız. Bu sayede takipçilerinizin stratejinizi daha iyi anlayabileceklerdir. Uzmanlık başvurunuzu yaptıktan sonra, Sanal İşlem Geçmişiniz Paratica ekibi tarafından incelenir. 2-4 haftadan uzun süredir strateji denemesi yapıyor olmanız halinde işlemleriniz, Kar/Zarar Oranı, Strateji Başarısı, Ortalama Kar gibi parametreler üzerinden değerlendirilir ve Uzmanlık Başvurunuz onaylanır. Uzmanlık başvurularınız ile ilgili bilgilendirmeler Paratica’ya kayıt olduğunuz e-posta adresiniz üzerinden yapılacaktır. 

Paratica’da Kayıtlı API Bilgilerimi Borsa Üzerinden Silersem Ne Olur?

Paratica’ya kayıtlı API bilgileriniz premium servisinizin sonlanması ile silinmektedir. Paratica üyeliğiniz devam ederken,  borsa hesabınızda Paratica’ya bağlamış olduğunuz API’yi silmeniz veya yetkilerini kaldırmanız halinde ise, sistem güvenliği ve kullanıcı güvenliğini sağlamak amacıyla Paratica servisleri tarafından robot durumunuz devre dışı bırakılmaktadır. Dolayısıyla, borsa hesabınızda Paratica’ya tanımlamış olduğunuz API bilgilerine müdahele ederken Paratica botunuzun durumunu da kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır.